Dlaczego Togo? Gdzie to jest?

Od kiedy pamiętam, marzyłam o wyjeździe do Afryki. Marzenie zawsze odkładałam na później, bo przecież jest tyle miejsc, które można zwiedzić łatwiej, taniej, bezpieczniej. A do Afryki to trzeba się przecież zaszczepić i jeszcze można złapać malarię. Ale w 2017 roku kończę studia, zacznie się praca, problemy z urlopami, będzie jeszcze trudniej wyjechać. Decyzja zapadła. 30 sierpnia 2017 roku wyjeżdżam do Togo.

Dlaczego akurat Togo?

Przecież jeśli się już jedzie do tej Afryki, to wybiera się Kenię, Tanzanię albo Mozambik. A tu jakieś Togo, co to nie wiadomo nawet gdzie jest i po co tam lecieć. Tymczasem Togo jest nazywane Małą Afryką – można tam zobaczyć wszystko, o czym turysta marzy – dzikie zwierzęta na wolności, tradycyjne lepianki, kaskady wodne, sawanny, afrykańskie targi voodoo. W Togo nie natkniemy się na zgraje turystów, których będziemy zmuszeni uwiecznić na zdjęciach, nie grożą nam konflikty zbrojne czy wojny plemienne. Wybór Togo w moim przypadku jest jednak osobisty.

84835db185fbca378e372ca6ed62aa1e12553c32

No dobrze, ale gdzie to właściwie jest?

Togo znajduje się w Afryce Zachodniej. Graniczy z Ghaną od strony zachodniej, Beninem od strony wschodniej, Burkiną Faso na północy, a na południu z Oceanem Atlantyckim. Powierznia Togo wynosi 56 785 km2, co plasuje ją na 124. pozycji na świecie. Jest to w przybliżeniu łączna powierzchnia województwa wielkopolskiego oraz województwa zachodniopomorskiego, czyli około 18% całkowitej powierzchni Polski.

togoho

Językiem urzędowym jest francuski, którym większa część miejscowej ludności potrafi się posługiwać, mimo iż między sobą porozumiewają się lokalnymi dialektami, z których główne to éwé (południe kraju) oraz kabiyé (północ).

Walutą jest frank CFA zachodnioafrykański (XOF), posługuje się nią osiem państw Afryki Zachodniej (Mali, Niger, Burkina Faso, Benin, Togo, Senegal, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Gwinea Bissau). Waluta ma ustalony niezmienny kurs względem euro.
1 EUR = 656 XOF.

Stolica Togo leży nad Atlantykiem – to Lomé – i właśnie tam wyląduje mój samolot…

map

 

Jedna uwaga do wpisu “Dlaczego Togo? Gdzie to jest?

  1. Chciałam wiedzieć cos więcej o Twoim wyjezdzie. Od przed-sierpnia wchodzę na Twój blog, szukając informacji. Przez swoją fascynacje wyjazdem, pozwoliłaś na takie oczekiwania. A szukam tych informacji, bo sama chce tam jechać! Odezwij, napisz czy pojechałaś, czy nie! Pozdrawiam. Teresa Dulemba

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s