Jak się przygotować do wyjazdu do Afryki?

Wyjazd do Afryki wiąże się z szeregiem spraw, które trzeba przygotować przed wyjazdem. Chciałabym przybliżyć Wam o czym trzeba pomyśleć, kiedy zacząć i z jakimi kosztami się to wiąże.

Oczywiście zaczynamy od wyboru kraju lub rejonu Afryki, który chcemy zwiedzić. W moim przypadku jest to oczywiście francuskojęzyczne Togo, tzw. Mała Afryka, granicząca z anglojęzyczną Ghaną oraz francuskojęzycznymi Beninem i Burkiną Faso w Afryce Zachodniej.

f4819b0ed07137c87199829adee99398

Kwestia języka jest istotna, gdy przygotowujemy podróż sami od A do Z. Korzystając z usług biur podróży wszystko będziemy mieli podane na tacy i będziemy prowadzeni za rączkę przez cały wyjazd. Plusy i minusy obu opcji zostawiam do oceny Wam.

Ja podróże przygotowuję sama, nie przepadam za biurami podróży, choć nie ukrywam, że jest to wygodna opcja. Kiedy już wiemy w jakie miejsce chcemy się udać i jakim językiem będziemy się posługiwać na miejscu, sprawdzamy jak się dostać do celu. Linie lotnicze latające do Togo z Europy to między innymi Air France, Brussels Airlines, TAP Portugal, KLM. Ceny są porównywalne i zależnie od pory roku wahają się od około 500-600 euro (2150 – 2580 PLN) we wrześniu do 1000-1100 euro (4300 – 4730 PLN) w sierpniu. Warto skorzystać z wyszukiwarki tanich lotów jak skyscanner czy fly4free. Podane przeze mnie ceny dotyczą lotów w obie strony dla jednej osoby.

Capture d_écran 2017-06-03 à 11.35.43

Mamy już najtańsze bilety lotnicze – cieszymy się nadchodzącą podróżą – świetnie. Czas na dalsze przygotowania. Paszport – zazwyczaj wymagane jest, aby data ważności przekraczała o minimum 6 miesięcy datę opuszczenia kraju, do którego się udajemy. Jeżeli nasz paszport ważny jest do listopada br., a nasz wyjazd odbędzie się od 1 do 20 września – nie zostaniemy wpuszczeni do kraju, mimo ważności dokumentu. Oczekiwanie na paszport to około 30 dni, koszt 140 złotych dla dorosłych (studenci – zniżka 70 złotych).

Załatwiliśmy także paszport – możemy zacząć starać się o wizę. Wiele przydatnych informacji na temat wiz i nie tylko można znaleźć na stronie IATA Travel Center https://www.iatatravelcentre.com/

Capture d_écran 2017-06-03 à 11.56.38

Wiza do Togo nie jest problematyczna – można ją wyrobić na lotnisku w Lomé. Koszt 15 euro, czyli 65 złotych. Wiza wydana na lotnisku jest ważna na 7 dni, a następnie trzeba ją przedłużyć w Biurze Imigracyjnym w Lomé, maksymalnie do 30 dni. Jeżeli planujemy zostać dłużej, konieczne będzie przedłużanie wizy w owym Biurze. Do wyrobienia wizy potrzebne jest kilka dokumentów – lista znajduje się na stronie lotniska http://www.aeroport-lome.com/visa_togo.php

Capture d_écran 2017-06-03 à 12.04.31

Tłumaczenie dla osób nie mówiących biegle po francusku:

  • paszport ważny 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Togo z jedną stroną całkowicie wolną od jakiejkolwiek adnotacji – miejsce na wizę
  • 3 zdjęcia do dokumentów z imieniem i nazwiskiem na odwrocie (widziałam informację o 4 zdjęciach na innych stronach, więc warto przygotować sobie większą ilość)
  • formularz – podanie o wydanie wizy w dwóch egzemplarzach – dostaje się i wypełnia na lotnisku
  • potwierdzenie rezerwacji biletów lotniczych w dwie strony lub kopia biletów
  • certyfikat zamieszkania potwierdzony przez merostwo – odpowiednik Urzędu Miejskiego w Togo – jeśli odwiedzamy kogoś znajomego lub rezerwacja hotelu

Zdarza się, że służby graniczne wymagają również ubezpieczenia podróży OC i NNW lub łapówki w przypadku braku takiego dokumentu… Do tematu ubezpieczeń jeszcze wrócę.

Ostatnią już chyba obowiązkową sprawą do sprawdzenia przed wyjazdem są szczepienia. Bez szczepienia na żółtą gorączkę nie zostaniemy wpuszczeni na teren kraju. Sama szczepionka to koszt około 250 złotych – do tego zwykle trzeba doliczyć koszt wizyty u lekarza, który zdecyduje o tym, czy możemy się bezpiecznie zaszczepić i wypisze receptę. Szczepienie należy przeprowadzić najpóźniej na 4-6 tygodni przed wyjazdem. Odporność poszczepienną WHO określiło jako ważną na całe życie – przy ponownym wyjeździe nie będzie potrzebna już żadna dawka przypominająca. Szczepienie musi być odnotowane w tzw. żółtej książeczce, czyli Międzynarodowej Książeczce Szczepień oraz obowiązkowo podpisane przez LEKARZA. Należy tego przypilnować, żeby nie biegać później za brakującym podpisem na 3 dni przed wyjazdem.

Podsumowując sprawy do załatwienia przed wyjazdem, potrzebne nam są:

  • bilety lotnicze
  • paszport
  • wiza
  • szczepienia
  • ewentualnie ubezpieczenie podróży

Załatwiwszy to wszystko, możemy zacząć myśleć o pakowaniu walizek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s