Malaria

Do kwestii zdrowia i bezpieczeństwa w podróży podchodzę bardzo poważnie. W przypadku Afryki, jest sporo do omówienia…

Dzisiejszy post w całości poświęcę tematyce malarii.

komar

Malarię przenoszą komary tygrysie – inne od polskich – większe i paskowane. Aktywne są głównie od zmroku do świtu, ale ochrona przeciwkomarowa powinna być przestrzegana przez CAŁĄ DOBĘ. Dlaczego? Malaria to nie jedyna choroba strefy tropikalnej, a komar tygrysi nie jest jedynym komarem, który czyha na ludzką krew. Niestety inne komary potrafią dopaść nas w ciągu dnia i zarazić np. dengą.

Jak więc się chronić przed komarami? Stosować repelenty.

Repelenty to środki chemiczne, którymi spryskujemy ciało i ubrania. Najpopularniejszą substancją jest DEET, czyli inaczej N,N-Dietylo-m-toluamid. Należy zaopatrzyć się w specjalny preparat przeznaczony do strefy tropikalnej, tj. o stężeniu 30-50% DEET. Spraye typu Off czy inne kupione w supermarkecie możemy sobie odpuścić – komary nic sobie z nich nie robią…

Capture d’écran 2017-06-03 à 15.24.51.png

Standardowe opakowanie repelentu w sprayu Mugga z 50% DEET o pojemności 75 ml wg producenta starcza na dwa tygodnie regularnego używania przez jedną osobę. Co oznacza regularne? Ni mniej, ni więcej jak co 4 godziny. Cena jednej butelki to około 35 złotych, warto sprawdzić chociażby na ceneo, czy kupujemy najtaniej – widziałam przebitkę cenową nawet do 70 złotych za sztukę…

MUGGA atomizer

Wiemy już jak często psikać się repelentem. Ale co zrobić w nocy? Przecież nikt nie będzie wstawał co 4 godziny, żeby się czymś opryskać… I tu do akcji wkracza moskitiera. Tylko jaką wybrać? Normy WHO określają minimalną ilość oczek siatki jako 156/cal2. Generalna zasada to „im więcej, tym lepiej”, ale poniżej 156 nie schodzimy. WHO zaleca również, aby w rejony objęte malarią stosować moskitiery impregnowane np. permetryną. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Wysokość moskitiery powinna wynosić minimum 200 cm – im więcej, tym lepiej – przynajmniej mamy pewność, że moskitiera dokładnie zasłoni łóżko i komary nie wlecą od spodu… Ostatnia rzecz to typ mocowania moskitiery – warto zwrócić uwagę czy do zestawu dołączono zestaw do montażu siatki np. sznurki, haczyki. Możemy zainwestować w moskitierę samonośną, ale koszt takiego cacka to około 500-600 złotych… Ja nie skusiłam się na taką ekstrawagancję. Sensowna moskitiera to koszt w okolicach 150-250 złotych, w zależności od wielkości (jedno- lub dwuosobowa), od impregnacji, od gęstości oczek, itp…

pol_pm_Moskitiera-Care-Plus-Bell-Double-Selfpacking-Nieimpregnowana--30111_1

Przed malarią można chronić się w jeszcze jeden sposób. Celowo nie rozpoczynam postu od chemioprofilaktyki, gdyż najważniejsze jest właściwie unikanie ukłucia przez komara. Istnieją jednak leki, którymi możemy chronić się NIE przed zachorowaniem, ale przed rozwinięciem najcięższej formy choroby, mogącej prowadzić do śmierci. Do wyboru w Afryce Zachodniej mamy dwa leki. Jeden to antybiotyk – doksycklina, drugi jest dwuskładnikowym lekiem przeciwpasożytniczym o nazwie handlowej Malarone. Chemioprofilaktykę rozpoczynamy 24-48 godzin PRZED pojawieniem się w strefie tropikalnej, kontynuujemy przez cały okres pobytu ORAZ PO POWROCIE ze strefy tropikalnej przez 4 tygodnie lub przez 7 dni, w zależności od leku.

IMG_6263.JPG

Który lek wybrać? Oczywiście każdy preparat ma wady i zalety.

Doksycyklina – zalety:

 • cena około 10 złotych za 10 tabletek
 • leczy nas z przypadkowo złapanej biegunki podróżnych i większości innych zakażeń bakteryjnych

Doksycyklina – wady:

 • w przypadku zachorowania na malarię niestety nie zadziała ona jako lek
 • tabletki trzeba brać przez 4 tygodnie po powrocie ze strefy tropikalnej
 • jest antybiotykiem, wymaga użycia probiotyku, może osłabiać naszą odporność stosowana przez dłuższy czas
 • uwrażliwia na słońce – nie polecam ryzykować leżenia na plaży
 • mogą wystąpić bóle brzucha, nudności, wymioty i wiele innych efektów ubocznych

Malarone – zalety:

 • mniejsze efekty uboczne – chociaż mogą wystąpić bóle głowy
 • nie zmienia wrażliwości na słońce
 • bierzemy tylko przez 7 dni po powrocie ze strefy tropikalnej
 • nie jest antybiotykiem
 • w przypadku zachorowania na malarię może być zastosowany jako lek – przez 3 dni stosujemy po 4 tabletki na dobę – oczywiście dotyczy to sytuacji, kiedy jesteśmy w buszu i mamy utrudniony dojazd do szpitala!

Malarone – wady:

 • wada właściwie jedna – wysoka cena. Za opakowanie 12 tabletek zapłacimy około 250-300 złotych…

Oba leki mają jednakową skuteczność w profilaktyce malarii.

Zlekceważenie ryzyka zachorowania na malarię może mieć potworne skutki. Poniżej mapa z danymi WHO z 2003 roku określająca ryzyko zachorowania. W Afryce Zachodniej wynosi ono 1 na 13 osób.

rys1

Jeżeli podczas pobytu w Afryce lub po powrocie pojawi się u nas wysoka gorączka i dreszcze – natychmiast udajemy się do szpitala (koniecznie powiadamiamy lekarza o pobycie w strefie tropikalnej).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s