Kolory Afryki, panafrykanizm. Flaga Togo.

Wszyscy chyba kojarzymy Afrykę z trzema kolorami – czerwonym, żółtym i zielonym. Kiedy przyjrzymy się flagom państw afrykańskich, większość składa się z pasów pionowych lub poziomych właśnie w tych trzech kolorach. Czasami pojawia się również kolor czarny, rzadziej niebieski. Skąd takie podobieństwo flag, gdzie i kiedy to się zaczęło?

IMG_6519

Państwa afrykańskie w większości skolonizowane, przejmowały zwyczaj posiadania flagi od kolonizatorów. Musimy więc cofnąć się do czasów istnienia Togolandu – niemieckiej kolonii na terytorium dzisiejszego Togo i części Ghany, istniejącej w latach 1884-1914. Jak widać na poniższych grafikach, w herbie Togolandu miał występować czarny orzeł Rzeszy, a flaga była kopią flagi II i III Rzeszy, nie miała więc nic wspólnego z wartościami afrykańskimi czy togijskimi.

Capture d’écran 2017-07-18 à 11.34.10.png

Po klęsce Niemiec w pierwszej wojnie światowej Togoland został podzielony między anglojęzyczną Ghanę i nowo powstałe Togo Francuskie, którego flaga wyglądała tak, jak na poniższym zdjęciu, w latach 1957-1958. W latach 1958-1960 usunięto z flagi togijskiej symboliczną flagę Francji.

1200px-Flag_of_Togo_(1957-1958).svg

1200px-Flag_of_Togo_(1958-1960).svg

27 kwietnia 1960 roku Togo uzyskało niepodległość i stworzyło własną flagę, projektu Paula Ahyi – tego samego, który współprojektował Pomnik Niepodległości w Lomé. Obecnie jest to jedyna flaga państwowa o proporcjach opartych na zasadzie złotego podziału (1:1.618).

Dla bardzo wnikliwych – https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82oty_podzia%C5%82

809px-Flag_of_Togo.svg

Co oznaczają barwy flagi togijskiej? Są to tak zwane barwy panafrykańskie, występujące w niemalże całej Afryce, zgodne z wartościami mieszkańców kontynentu i podkreślające ich jedność w walce o wolność. Czerwień to kolor krwi i walki o niepodległość skolonizowanych państw, zieleń symbolizuje naturę, rolnictwo, lasy pokrywające tereny Czarnej Afryki, kolor żółty/złoty – surowce naturalne. Biała gwiazda jest symbolem nadziei.

Jaka jest geneza takiej kolorystyki? Trzy kolory zaczerpnięto bezpośrednio z flagi Etiopii, która jako jedyne państwo afrykańskie oparła się kolonizatorom. Wzbudza to dziś podziw ludności Afryki. Jako pierwsza kolory etiopskie przyjęła na swoją flagę Ghana w 1957 roku. W ślad za nią podążyła większość państw afrykańskich.

Capture d’écran 2017-07-18 à 12.01.00.png

Do kolorów panafrykańskich zalicza się również kolor czarny – odnoszący się do koloru skóry ludności pochodzącej z Afryki subsaharyjskiej oraz symbol siły, przyjęty jako jedna z barw afroafrykańskich przez Powszechne Stowarzyszenie Postępu Murzynów i Ligę Społeczeństw Afrykańskich w Stanach Zjednoczonych Ameryki w 1920 roku. Poniżej flaga UNIA-ACL, pierwszej organizacji głoszącej ideę panafrykanizmu, czyli odrębności kulturowej i duchowej wspólnoty afrykańskiej oraz konieczność współdziałania politycznego ludności czarnoskórej. Oczywiście była to odpowiedź na skrajnie rasistowskie traktowanie tzw. „osób kolorowych” w USA.

Flag_of_the_UNIA.svg

Obecnie dwadzieścia państw Afryki posługuje się kombinacją kolorów czerwony-zielony-żółty/złoty-czarny w swoich flagach.

Capture d’écran 2017-07-18 à 11.07.44.png

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s